Turistické informácie

Víza – Na základe Dohody o zrušení vízovej povinnosti občania Slovenskej republiky nepotrebujú víza a registráciu po dobu maximálne 90 dní. Je potrebné mať  platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.

Bezpečnosť – Tak ako všade vo svete aj v Litve jevyššia kriminalita najmä vo väčších mestách ako Kaunas, Vilnius.  Väčšinou ide o vreckových zlodejov, ktorí pracujú v preľudnených priestoroch (obchodné domy, dopravné prostriedky, trhoviská a pod.), ale aj v reštauráciách, kde striehnu na nepozorných hostí, ďalším problémom je vykrádanie bytov a krádeže áut, a to hlavne v nočné časy a počas pracovného obdobia, keď nie sú pozorované, pri dodržiavaní základných bezpečnostných pravidiel sú však rovnako bezpečné ako ktorékoľvek väčšie mesto na Slovensku.

Zdravie – V krajine je sieť zdravotníckych zariadení dostatočne rozšírená, aj keď materiálne a technické vybavenie je rôzne. Lepšie vybavené sú súkromné kliniky a zubné ordinácie.
Pri poskytnutí zdravotnej pomoci je od 01.01.2006 potrebné mať preukaz zdravotného poistenca, ktorý nahrádza dosiaľ používaný formulár E 111. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní. Pri akýchkoľvek problémov volajte tieto telefónne čísla:
Informačná služba: 70055118
Rýchla pomoc: 112 (číslo na všetky služby)
Polícia: 022
Rýchla lekárska pomoc: 033
Požiarna služba: 011

Doprava – Maximálne povolené rýchlosti sú 60 km/h v obci a 110 km/h na diaľniciach (v lete 130). Povolené množstvo alkoholu v krvi 0,4 promile. Polícia dosť často meria rýchlosť a kontroluje dodržiavanie predpisov na problémových miestach a občas na diaľniciach (hlavne dodržanie rýchlostného režimu a detekcia alkoholu v krvi). Typ vnútroštátnej dopravy – letecká, vlaková, autobusová. MHD funguje (električky, autobusy, trolejbusy, minibusy, taxi), a lístky sa predávajú v kioskoch.

Peniaze – Litovský litas – itas (LTL) – delí sa na 100 centų (singulár centas). Bankovky sú v obehu v hodnotách LTL 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1. Mince sa razia LTL5 v hodnotách, 2 a 1 a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 centai. Litas je v súčasnosti naviazané na euro.

Jedlo  – Litovská večera zvyčajne pozostáva z mäsa, zemiakov, zeleniny a občas tvarohovej omáčky pripravované na rôzne spôsoby. Väčšinou sa uprednostňuje bravčové mäso pred hovädzím. Ak si chcete pochutnať na tradičnom jedle, vyskúšajte cepelinai – mäso v zemiakovom ceste, poliate tradičnou slathered omáčkou z kyslej smotany, masla a bravčových oškvarkov.

Na ulici nájdete stánky s rýchlim občerstvením, ktoré ponúkajú zvyčajne plnené pikantné jahňacie alebo pirohy plnené mäsom alebo ovocím či zeleninou.

Pitie –  Litva je krajina piva. Jej najslávnejšie značky sú Švyturys, Kalnapilis, Utenos, Horn a Gubernija. Okrem týchto najznámejších značiek, milovníci piva, v tejto malej krajine nájdu viac ako 50 rôznych značiek piva. Ak by ste chceli si k pivu niečo malé zjesť, odporúčam misku s kúskami cesnaku a chlieb, ktorý si namáčate do syru.

Okrem piva, nájdete v Litve pomerne lacnú, ale veľmi kvalitnú vodku. V každom regióne nájde po domácky vyrobené vodky nazývaná “Samana” je najslávnejšia ale je lepšie sa jej vyhnúť :).

Litovská medovina, alebo “midus” je nápoj vyrábaný výhradne pod vládnou kontrolou. Je vyrábaná z najrôznejšej litovskej flóry, plodov či niektorých stromových kôr.
Pre turistov, sú známe akostného šumivého vína, ako Alito alebo Mindaugas.

Treba mať na pamäti, zákon, ktorý nadobudol účinnosť od januára 2009, zakazuje predaj alkoholu v obchodoch medzi 22 – 8hodinou ráno. Bary, kaviarne, reštaurácie sú oslobodené od tohto zákona .