Pamiatky

Väčšina najnavštevovanejších pamiatok sa nachádzajú v starej časti hlavného mesta, ktoré je zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Srdce starého Vilniusu je pokladnicou architektonických diel.

Gediminas námestie – Toto malebné námestia sa nachádza v srdci hlavného mesta. Ústredným bodom námestia je katedrála – majstrovské dielo klasického štýlu. Týči sa tu rad kostolov ako napríklad kostol svätej Anny – postavený v gotickom štýle, tak tiež kostol svätého Petra a Pavla a kostol st. Casimieras – ktorý je miestom posledného odpočinku jedného z najviac uctievaných vojvodov Litvy. Gediminas veža na ktorú sa oplatí vystúpiť, pretože sa pred vami rozostúpi nádhera hlavného mesta. Stojí to za námahu.

Kernavė – Litva sa môže pochváliť sériou gracióznych a zaujímavých piatich trávnatých kopcov, medzi ktorými sa nachádzajú budovy a pamiatky, ktoré sú pokryté rašelinou. Miesto, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ožíva v letných mesiacoch, kedy sa konajú ľudové slávnosti.

Trakai – kedysi hlavné, dnes historické mesto, známe aj ako jazerný rezort, sa nachádza 28 kilometrov na západ od Vilniusu a je obľúbenou turistickou destináciou. Rozkladá sa uprostred viac než 60 jazier, na brehu malebného jazera Galve. Jazero má 21 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých každý jeden má svoje meno a históriu. Návštevníci si môžu zajazdiť na člne, prezrieť si hrad a kostoly postavené v 14.storočí či prejsť sa v blízkom lese.

K jazeru si nezabudnite zabaliť potápačskú výbavu, alebo plavecké potreby. Odporúčame vám internetový obchod kde milujú potápanie a plávanie, Plutvy.sk . Ľudský prístup, ochotná podpora, široký sortiment, nízke ceny a rýchle doručenie.

Jedným z hlavných miest, ktoré v lete nesmiete vynechať je obec Druskininkai, kde sa môžete okúpať v minerálnych prúdoch a podporiť vaše zdravie. Neďaleko obce sa nachádza ďalšie zaujímavé turistické miesto, ktoré môžete navštíviť, popri plačkaní sa v minerálnych prúdoch – Grutas Park ( známi aj ako “ Stalin World“ ), ktorý je plný kamenných sôch. Niektoré pochádzajú z čias Sovietskeho zväzu. V parku nájdete tiež detské ihrisko, malé zoo a kaviarne.

Kaunas – druhé najväčšie mesto sa rozprestiera na západ od hlavného mesta. Kaunas je kultúrnym centrom, kde nájdete množstvo múzeí, napríklad venované ľuďom ktorí trpeli počas fašizmu, múzeum diablových sôch, alebo jedno z najznámejších múzeí, kde sú predstavené diela litovského maliara Ciurlionisova. Taktiež sa v meste nachádzajú tri divadlá, z ktorých najstarší pochádza z 11. storočia.

Hora krížov sa nachádza neďaleko mesta Šiauliai, ktoré patrí k významným miestam v Litve. Hora krížov je symbol litovského boja proti minulým režimom. Prvé kríže tu boli postavené v 19 storočí na pamiatku padlých v protiruskom povstaní. Dnes sa tu týčia viac ako desaťtisíc krížov a medzi nimi stojí socha Krista, ktorú venoval Ján Pavol II.

Národný park Curonian Spit – patrí medzi najkrajšia a najnavštevovanejšie národné parky na polostrove, ktorý oddeľuje Kurskú zátoku od baltského mora. Turisti sa tu môžu nadýchať borovicových lesov, či prejsť sa po pieskových dunách.